اخبار فارس

 • فارس تایم - عضو شورای شهر شیراز: شاهد افزایش ورود مسافران نوروزی خواهیم بود

  عضو شورای شهر شیراز: شاهد افزایش ورود مسافران نوروزی خواهیم بود
  5 روز و 23 ساعت قبل

  رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز گفت:طبق پیش‌بینی‌های انجام‌شده نوروز ۱۴۰۱ شاهد افزایش ورود مسافران نوروزی خواهیم بود ازاین‌رو ضروری است روند برنامه‌ریزی‌ها برای ارائه خدمات گردشگری و میزبانی شهر شیراز سرعت بگیرد.

  بر پایه مطلب دریافتی از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، محمد فرخ زاده پنجشنبه در نشست با رؤسای صنوف و فعالان بخش‌های دولتی و خصوصی حوزه گردشگری فارس بر لزوم معرفی هر چه سریع‌تر شیراز در ابعاد ملی و بین‌المللی تأکید کرد و افزود: هرگونه سرمایه‌گذاری که گردشگری شیراز را متحول کند حمایت می‌کنیم و تا جایی که در توان ماست روند فعالیت‌ها را در این حوزه تسهیل خواهیم کرد.

  رئیس کمسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد:روسای صنوف گردشگری  چنانچه مطالبه‌ای از مدیران و مسئولان کشوری دارند هر چه سریع‌تر درخواست‌های کتبی خود را به شورا و کمسیون گردشگری و زیارت شورای شهر شیراز ارسال کنند تا پیگیری‌های لازم انجام شود.

  وی افزود: با اینکه شیراز از تنوع و تعدد جاذبه‌های زیارتی، گردشگری، تاریخی و طبیعی بسیاری برخوردار است اما آن‌طور که شایسته این شهر و شهروندان آن است معرفی نشده است.

  فرخ زاده بیان داشت: هنوز گردشگری و زیارت در سبد اقتصاد خانواده‌ها قرار نگرفته است ازاین‌رو باید در مقوله گردشگری و سفر تبلیغات گسترده و هدفمند انجام شود.

  به گفته او هم‌اکنون معرفی هر چه سریع‌تر جاذبه‌های  گردشگری و زیارت شهر شیراز و استان فارس به‌درستی و به‌موقع یک ضرورت است  تا دست‌کم گردشگری داخلی رونق بیشتری بگیرد چراکه در این مقوله عملکرد خوبی ارائه نشده است.

  فرخ زاده با تأکید بر تمرکز بیشتر بر همدلی و اتحاد بین صنوف گردشگری گفت: توسعه گردشگری زمانی رخ می‌دهد که یک اتحاد و همدلی بین صنوف بخش خصوصی حوزه گردشگری در مرحله اول  و مدیران دولتی در مرحله دوم صورت گیرد.

  رئیس کمسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز با انتقاد از بی‌تفاوتی برخی صنوف گردشگری و متخصصین حوزه گردشگری به عملکرد مدیران شهری گفت: فعالان این حوزه از متخصصین و اساتید به نام کشوری هستند و قطعاً پیشنهادها و ارائه راهکارهای آن‌ها تأثیر به سزایی در تصمیم‌های مدیران شهری و مسئولان گردشگری شیراز و فارس دارد.

   فرخ زاده از فعالان و روسای صنوف گردشگری و صنایع‌دستی خواست نسبت به تبیین برنامه‌ها، اهداف و اهمیت حوزه زیارت و  گردشگری تلاش بیشتری داشته باشند.

  او اضافه کرد: اجرای برخی از پروژه‌های عمرانی و زیرساختی در شیراز به‌خصوص در نزدیکی اماکن تاریخی و هویتی این شهر یک خطر بزرگ برای گردشگری محسوب می‌شود که باید فعالان و متخصصین صنوف گردشگری جزو اولین افرادی باشند که  به‌ صراحت منتقد این پروژه‌ها شوند و مطالبه گری کنند.

  وی تأکید کرد: ضروری است به بحث آموزش اصول و قواعد و آداب گردشگری و زیارت از زمان کودکی با کمک آموزش‌وپرورش اشاره شود.

  رئیس کمسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز گفت: صنوف گردشگری مسئولیت اجتماعی دارند و باید اتحاد و همدلی فعالان این حوزه در اولویت قرار گیرد.

  فرخ زاده بر اهمیت تدوین بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری شیراز در شورای ششم و استخراج بیش از ۱۰۰ پروژه گردشگری و زیارت با مکان‌یابی و با بهره‌گیری از دانش خبرگان در این حوزه برای لحاظ در این بودجه هم تأکید کرد.

  او با اشاره به شکل‌گیری سازمان گردشگری و زیارت  نیز گفت: این سازمان باید هر چه سریع‌تر شکل گیرد و فعال شود چراکه  نقش مؤثری در آینده گردشگری کلان‌شهر شیراز می‌تواند داشته باشد.

  در ادامه این نشست محمود فخری رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی فارس نیز طی سخنانی به‌ضرورت اتحاد و همدلی بیشتر صنوف گردشگری وصنایع استان اشاره کرد و خواستار انسجام بخش خصوصی و فعالان گردشگری شد.

  او در ادامه در خصوص وضعیت گردشگری استان و چالش‌های موجود پرداخت و خواستار مرتفع شدن آن‌ها شد.

  لزوم تهیه برند گردشگری شیراز

  سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی فارس هم بر لزوم همدلی و اتحاد بیشتر بین صنوف گردشگری این استان تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه در صنوف گردشگری استان فارس متخصصین و صاحب‌نظران متعددی مشغول به فعالیت هستند، بی‌شک با همدلی و اتحاد بیشتر و با استفاده از تخصص و تجارب آن‌ها در امور گردشگری شاهد توسعه همه‌جانبه استان باشیم.

   سید موید محسن نژاد با اشاره به سفرهای نوروزی گفت: ستاد خدمات سفر فعال‌شده و آماده‌سازی و برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی به فارس و شهر شیراز در حال انجام است که بی‌شک هر اقدامی دراین‌باره با مشارکت صنوف گردشگری شکل بهتری خواهد داشت.

  سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس ادامه داد: نوروز سال آینده شاهد حضور مسافران بی‌شماری به شهر شیراز خواهیم بود و باید مانند سال‌های گذشته (قبل از شیوع کرونا) کیفیت خدمات‌رسانی به مسافران در اولویت قرار گیرد.

   محسن نژاد همچنین بر لزوم تهیه برند گردشگری برای شهر شیراز تأکید کرد و افزود: مطالعات پژوهشی برند شیراز انجام‌شده و شعار و نماد آن نیز باید مشخص شود.

خبرهای دیگر از فارس